Земля на Херсонщині дорожчає

3 мая 2007


Выпуск №:


Просмотров: 9077


В обласному центрі квадратний метр землі вже коштує тисячу гривень, а кількість бажаючих придбати жадані ділянки під забудову зростає в геометричній прогресії.

- З 1999 року на території області продано 888 земельних ділянок несільськогосподарського призначення площею 715 га на загальну суму 64,5 млн. грн., розповідає кореспондентові газети «Новий день» начальник Головного управління земельних ресурсів Херсонської області Юрій Яремко. - Ділянки продавалися власникам розташованого на них нерухомого майна.

Слід зазначити, що підприємство, що має у приватній власності землю, отримує низку переваг. Воно стає повноправним розпорядником землі, звичайно, в межах накладених містобудівних обмежень, і позбувається ризику зміни орендної ставки на неї та ризику вилучення (експропріації) земель для потреб міста без виплати належної компенсації. Роздержавлена ділянка набуває статусу та зараховується до статутного капіталу підприємства, збільшуючи його економічну вагу. Приватизовану землю можна використовувати як заставу в іпотечному банку при отриманні кредиту. Підприємство, що має в активі приватизовану землю, більше приваблює як зовнішніх, так і внутрішніх інвесторів, оскільки ризики вкладення капіталу в нього значно менші порівняно з підприємством, що працює на орендованій землі.

А 16 січня п. р. в Скадовську був проведений перший в області земельний аукціон. Під час торгів стартова ціна ділянки – 165128 грн. була збільшена майже у п’ять разів!

- Що для держави вигідніше: продавати землю чи здавати її в оренду?

- Нещодавно таке доручення дав нашому управлінню голова обласної ради Володимир Демьохін. Попросив проаналізувати, що для бюджетів усіх рівнів краще – довготермінова оренда чи викуп землі? Щоб зробити такий аналіз, ми взяли три об’єкти: магазин у місті, ділянку у курортній зоні та автозаправку на трасі. Зробили відповідні графіки з математичними формулами. І що ви думаєте? В усіх випадках вигідніше землю продавати! Чому? Тому що гроші, які надійдуть від продажу сьогодні, за умов оренди «наберуться» лише у 2014 році, а по магазину – до 2030 року!

Бюджетні надходження від використання земель можна умовно розділити на прямі (від продажу земельних ділянок, земельний податок та орендна плата за землю) та непрямі (зокрема: податки підприємств, розташованих на зазначених земельних ділянках, прибутковий податок, що сплачують громадяни при отриманні рентних платежів за надані в оренду земельні паї). Тому слід звернути увагу, що при продажу (передачі у власність) місцевою владою земельної ділянки до відповідного бюджету, крім коштів від продажу, нові власники щорічно перераховуватимуть кошти у розмірі земельного податку.

- Чи легко пересічній людині придбати земельну ділянку в місті під будівництво, наприклад, житлового будинку?

- Кожний громадянин України, згідно з Земельним кодексом, має право на безоплатну ділянку в 10 соток під індивідуальну забудову в межах міста, а також 12 соток на садівництво та городництво. Проте на практиці не все так просто, бо вільної землі немає, особливо в хороших районах.

- Раніше, якщо людина скористалася своїм правом безоплатного отримання земельної ділянки, їй ставили в паспорт спеціальну печатку. Як зараз?

- Усі дані знаходяться в базі Державного земельного кадастру, де реєструється кожен державний акт на право власності. До речі, вже є багато випадків, коли наші громадяни намагаються двічі скористатися правом безоплатного отримання землі. Таких ділків відразу ж виявляють.

- А якщо людина одержала земельну ділянку під будівництво житлового будинку, а фактично побудувала на ній ресторан, магазин, ательє тощо?

- Законодавство дозволяє змінити цільове призначення виділеної раніше земельної ділянки. Але відтоді її власник сплачує зовсім інший земельний податок, значно вищий. Є спеціальна постанова Кабінету Міністрів, де чітко виписаний порядок зміни цільового призначення землі. До речі, за минулий рік у Херсоні змінилося цільове призначення земельних ділянок загальною площею приблизно 30 соток.

P.S. Фахівці стверджують, що в українських селах сьогодні мешкають 6 мільйонів пенсіонерів, які мають у власності 13 мільйонів гектарів орної землі. Ці землі насамперед підуть з молотка після 1 січня 2008 року, коли мине мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Умови для подальшого перерозподілу землі складаються досить жорсткі: третина землекористувачів на селі – старі, а ще третина – 50-65-річні. У найближчі роки вони втратять можливість обробляти свої ділянки і змушені будуть їх продавати або передавати спадкоємцям. Рано чи пізно доведеться виставляти на торги землі сільськогосподарського призначення. І не тільки для купівлі-продажу своїм, українцям, але й іноземцям.

Комментариев: 0
Оставить комментарий:
(ваш комментарий будет виден после модерации администратором)
Ваше имя:
Ваш e-mail:
(необязательно)
Ваш комментарий:
Все статьи за


Статей: 3069

Ключевых слов: 82

Комментариев: 42